KVAPKY VODY NA ZŠ MALINOVSKÉHO

Voda – kvapalina obyčajná a pritom tak zvláštna.

This slideshow requires JavaScript.


22. marec je vyhlásený za Svetový deň vody. Mnohé školy, rôzne organizácie ale aj niektorí jednotlivci si pripomínajú tento významný deň rôznymi podujatiami. Základná škola na Malinovského ulici v Partizánskom si na toto obdobie pripravila niekoľko aktivít.
V pondelok, 21. marca, zaznela v rozhlase relácia, v ktorej sa žiaci dozvedeli množstvo zaujímavých informácií o vode. Na druhý deň, teda v utorok, sa žiaci aj učitelia obliekli do modrých farieb. Niektorí mali modré tričká, svetre, nohavice, dievčence si dali do vlasov modré stužky a gumičky, pani učiteľky nezabudli ani na modré náramky či náhrdelníky, prípadne šatky okolo krku. Všetci, ktorí prišli v ten deň do školy si mali doniesť na desiatu okrem jedla iba čistú vodu, žiadne malinovky, či čajíky. No a ku obedu sa po jedle osviežili len čistučkou vodou bez príchute. Po škole sa celý deň pohybovali všetci ako modré kvapky vody – kvapky života na Zemi. Popri tom ako sa žiaci presúvali na jednotlivé hodiny, si mohli počas prestávok vo vestibule školy prečítať veľa zaujímavo pripravených informácií o vode, o jej význame, výskyte, potrebe pre život ale aj o jej ničivej sile. V triedach a vo vestibule školy boli všade prítomné kvapky vody, či už v podobe do modra oblečených ľudí, alebo vo forme vystrihnutých kvapiek vody z farebného papiera. Na vyučovacích hodinách sa rozprávali o vode z rôznych pohľadov: na slovenskom jazyku tvorili slogany o vode, na výtvarnej výchove plagáty vyzývajúce k šetreniu vody, na matematike sa počítalo, za aký čas nakvapká vaňa pri kvapkajúcom vodovodnom kohútiku, na biológii o pitnom režime, na informatike sa robil graf percentuálneho zastúpenia minerálnych látok v slovenských minerálnych vodách, na geografii krajiny nemajúce dostatok pitnej vody, na občianskej náuke sa spomínala Európska charta o vode… Mnohé triedy vytvorili pekné práce na tému Voda.
No a aby si žiaci aj prakticky vysvetlili význam a dôležitosť čistej vody z vodovodu, dňa 24. marca sa uskutočnilo na škole aj partnerské učenie medzi žiakmi 4. ročníka SŠ – odbor farmakológia a piatakmi a siedmakmi našej ZŠ. Stredoškoláci spoločne so základniarmi, počas dvoch vyučovacích hodín robili chemický pokus, v ktorom dokazovali, že minerálna voda s oxidom uhličitým nie je až natoľko vhodná pre náš organizmus. Zistili, že najlepšie je piť čistú vodu z vodovodu. Piataci si vyskúšali meranie pH pomocou špeciálneho ph – metra. Formou prezentácie boli žiaci oboznámení aj o liečivých účinkoch našich slovenských minerálnych vôd. Veď patríme medzi krajiny, ktoré majú najviac prameňov kvalitných minerálnych vôd. Vo veselej nálade a s pohárom čistej vody sme sa rozlúčili a zaželali si: „Na zdravie“.

zh_zs_malinovskeho_partizanske

Reklamy
This entry was posted in Akcie školy, Všeobecné. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s