Dva v jednom

 

Na jeseň nás príroda obdarúva množstvom úžasných zdravých plodov. Celé toto obdobie sa nesie v znamení zberu ovocia a zeleniny. Možno aj práve preto bol  16. október vyhlásený za Svetový deň výživy. Náš zdravotný stav je výsledkom pôsobenia viacerých faktorov. Jedným z nich je dedičnosť, ktorú nemáme možnosť ovplyvniť, ďalej je to naše životné prostredie, ktoré dokážeme ovplyvniť aspoň čiastočne a nakoniec je to naša životospráva. Tú jedinú máme vo vlastných rukách a všetci veľmi dobre vieme, že toto je to jediné, čo vieme naozaj sami ovplyvniť. Symbolom zdravia je jablko a preto je jeden deň v októbri vyhlásený za Deň jabĺk.

Na ZŠ Malinovského v Partizánskom bol Deň jabĺk a Svetový deň výživy  spojený do aktivít prebiehajúcich takmer týždeň. V stredu 13. októbra  ôsmaci  s pani učiteľkami triednymi upiekli jablkové dobroty pre žiakov z prvého stupňa. Na druhý deň zaznela v školskom rozhlase relácia o zdravej výžive  a o význame jabĺk v našom jedálničku. Potom všetci žiaci z I. stupňa strávili jednu vyučovaciu hodinu v odbornej učebni prírodopisu. Tam si prezreli osem panelov o zdravom stravovaní. Na jednom z panelov bol prezentovaný aj globálny aspekt výživy. Panel bol rozdelený na dve polovice – na jednej strane panela bola nezdravá výživa a jej následok – obezita. Druhá strana panela bola zameraná na opak – nedostatok potravy a jej následok – hlad. Počas pútavého výkladu sa žiaci z I. stupňa dozvedeli veľa zaujímavostí o zdravej a nezdravej výžive. V zadnej časti triedy bola vytvorená mozaika – Jablko z jabĺk, ktoré priniesli do školy žiaci. Veľa nových informácií sa mohli žiaci so svojimi učiteľmi dozvedieť aj z prezentácie o zdravej výžive, ktorá bola premietaná cez dataprojektor a podfarbená pesničkami o jablkách, čerešniach, špenáte… Deti veľmi zaujali aj rôzne workshopy: vypĺňanie tajničiek, osemsmeroviek, priraďovačiek, zaraďovačiek, vyfarbovačiek. A aby sme vedeli, čo nové sa naši žiaci  naučili, nechali sme ich doplniť do T-schémy jedlá zdravej a nezdravej výživy.  Najviac sa ale „prvostupniari“ asi tešili na ochutnanie jablkových dobrôt – jablkového pité, jablkovej štrúdle a jablkového koláča. Boli naozaj úžasné a v okamihu mizli z tanierov. Potom žiaci hodnotili dobrôtky a tej, ktorá im chutila najviac priradili body. Výsledok hodnotenia jablkových špecialít bol nerozhodný, lebo všetky tri  dobrôtky dostali rovnaký počet bodov. ôsmaci si na svoju odmenu ešte trošku počkajú, ale určite nejakú „zdravú odmenu“ za výborné pečenie dostanú. Pri odchode z učebne sa každý žiak mohol podpísať do jablkovej knihy návštev. Namiesto podpisu sa do tejto knihy kreslili prekrásne jabĺčka, ku ktorým mohli žiaci pridať aj autogram, či doplniť očká, ruky, nohy, červíka.

V piatok 15. októbra a v pondelok 18. októbra výstavu o zdravej výžive navštívili aj všetci žiaci z II. stupňa spolu so svojimi učiteľmi. Keďže naša škola udržiava tradíciu spolupráce s materskými školami, nezabudli sme výstavu predstaviť ani deťom z MŠ z Malých Uheriec. Žiaci z 5.A im robili počas jednej vyučovacej hodiny sprievodcov. Spolu si zaspievali dve pesničky o jablkách, vyfarbili papierové jabĺčka pekne na červeno a pridali ich do knihy návštev. A že poznajú farby ovocia a zeleniny si vyskúšali cez testík v počítači. Tety kuchárky im navarili výborný jablkový čaj so škoricou. A veru im aj dobre padol, lebo vonku bola v ten deň zima a pršalo. Staršie žiačky s pani učiteľkou nastrúhali škôlkárom jablká z jablkovej mozaiky a na prilepšenie k tomu  dostali aj piškóty. A takto pekne spolu všetci jedli, pili, hodovali, spievali, kreslili a veľa nového sa popri tom  naučili.

Tešíme sa, že takouto príjemnou formou sme mohli deťom sprostredkovať dôležité informácie o zdravej výžive, na ktorú mnohí z nás v tom dnešnom uponáhľanom svete často zabúdajú.

Reklamy
This entry was posted in Akcie školy. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s